Pátek 1.7.2016  – Bílý Kříž (IVV)

trasa A

Start:                          Ostravice - chatky TJ Sokol Ostravice

Cíl:                               Gruň – Bíl Kříž

Celková délka trasy:  cca 39km

Převýšení:                  883m

www.cykloserver.cz/f/57ba193752/

Vhodná pro horská kola

Cyklotrasa 46,59,6007, restaurace U Řeky, centrum Ostravice a žel. Stanice, cyklotrasa 461, 6113, vodní nádrž Šance, vpravo trasa č. 6113 a modrá turistická značka, říčka Poledňana, rozcestník Ústí Poledňany, zelená tur. značka, Kozlena, Švarná Hanka, Charbulák, zpět na Bílý Kříž, zpět k rozcestníku Bílý Kříž,  rozcestí Ježánky, cyklo 6113, vodní nádrž Šance, Ostravice.

Ostravice – Gruň – Bílý Kříž

Dnes vyrážíme od chatek v Ostravici hned přes most na opačnou stranu řeky Ostravice, kde pokračujeme po cyklotrase č. 46,59,6007. Na mostě v centru obce (Coop, vlaková zastávka) zahneme doprava a podél hlavní silnice pokračujeme po cyklostezce č. 461, 6113, která kousek za Ostravicí uhýbá přes cestu vlevo. Po trase 461, 6113 pokračujeme (objíždíme ji zleva) kolem vodní nádrže Šance – zásobárny pitné vody pro Ostravsko. V místě zvaném Masarykovo údolí se trasy, které doteď byly souběžné rozdělují. My odbočujeme s trasou č. 6113 i modrou turistickou značkou a pokračujeme údolím podél říčky Poledňany až k místu zvaném Ústí Poledňany, kde se nachází rozcestník a po zpevněné cestě zahneme doprava zároveň se zelenou značkou a říčkou Poledňanou začínáme stoupat. Pokračujeme až na Kozlenu. Tady odbočíme vpravo a už po hřebeni zajíždíme k hotelu Charbulák na Grúni,  kde se můžeme po výjezdu občerstvit. Dále se pak kousek vracíme po 6181 i naučné stezce kolem dřevěného kostelíka Panny Marie a z Kozleny pokračujeme dále na  Švarnou Hanku (další možnost občerstvení) a o kousek dále se povrch mění z asfaltu na lesní cestu a dojíždíme, no vlastně stoupáme, k rozcestí na Bílém Kříži. Tady odbočíme doprava a kolem symbolu Bílého kříže u cesty vyjíždíme do střediska Bílý Kříž – Súľov. Jsme na státní hranici se Slovenskem, takže jeden hotel se nachází na české straně a další ve stráni na slovenské. Je  možné navštívit kterýkoliv z nich a určitě je možnost platit v české měně (ve většině horských hotelů poblíž hranic je to běžná služba).

Bílý Kříž –Ježánky – Ostravice

Po občerstvení se můžeme kousek po červené turistické značce ještě zajet mrknout na hezkou lesní kapličku na Bílém Kříži. Tady se otočíme a vracíme se stejnou cestou, jakou jsme vyjížděli zpět, po souběžné modré, žluté a zelené značce kolem dřevěného kříže na rozcestí Bílý Kříž. Přijeli jsme tady zleva, ale nyní pokračujeme rovně s modrou značkou na rozcestí Ježánky. Zde odbočíme vlevo s modrou značkou a projíždíme po cyklo 6113 do Masarykova údolí k Šancím. Zde na mostě již to známe, takže doprava a s cyklo 6113 a už i 461 objíždíme přehradní nádrž zprava ke hrázi a dále až k hlavní cestě. Tady použijeme opět cyklostezku až do centra Ostravice, pak přes most a za mostem vlevo podél říčky Ostravice po 46, 59, 6007 až k chatkám.

Pátek 1.7.2016 - Gruň

trasa B

Start:                         Ostravice chatky -  TJ Sokol Ostravice

Celková délka trasy:  cca 35km

Převýšení:                 888m

www.cykloserver.cz/f/841a191412/

Vhodná i pro trekingová kola

Cyklotrasa 46,59,6007, restaurace U Řeky, centrum Ostravice a žel. Stanice, cyklotrasa 461,6113, vodní nádrž Šance, rozcestník Jamník, cyklotrasa č. 6181, hotel Charbulák, rozcestník Kozlena, cyklotrasa 6113, vodní nádrž Šance.

Popis trasy:

Ostravice – Gruň

Dnes vyrážíme od chatek v Ostravici hned přes most za kterým odbočíme vpravo proti proudu řeky Ostravice. Pokračujeme po cyklotrase č. 46,59,6007 až přijedeme k Hostinci U řeky, za kterým na křižovatce odbočíme doprava. Projedeme přes nedaleký železniční přejezd a na hlavní silnici za ním odbočíme vlevo. Pokračujeme podél silnice okolo vlakové zastávky a pokračujeme po cyklostezce č. 461, 6113, která kousek za Ostravicí uhýbá přes silnici vlevo. Po trase 461, 6113 pokračujeme kolem vodní nádrže Šance – zásobárny pitné vody pro Ostravsko. V místě zvaném Masarykovo údolí se trasy, které doteď byly souběžné, rozdělují. My zůstáváme s trasou č. 461 a pokračujeme podél Šancí až k místu zvaném Kršelky, kde se nachází rozcestík Jamník a autobusová zastávka. Tady odbočíme vlevo po asfaltové cyklo č.6181, naučné stezce Gruň a zelené turistické značce (je ale taky možnost kousek pokračovat dále ve směru ke kostelu ve Starých Hamrech a zde se podívat na památník Maryčky Magdonové na hřbitově u kostela. Po prohlídce se musíme vrátit zpět na křižovatku Kršelky) a pokračovat po asfaltce až vystoupáme k hotelu Charbulák na Gruni,  kde se můžeme po výjezdu občerstvit. Dále pak pokračujeme po 6181 i naučné stezce kolem malebného dřevěného kostelíka Panny Marie.

Gruň – Kozlena – údolí Poledňany- Ostravice

Po asfaltové cestě popojedeme kousek za kostelík na rozcestí  turistických značek Kozlena. Nyní použijeme zelenou turistickou značku, po které se přesuneme podél říčky Poledňany do stejnojmenného údolí. Tam se dostaneme na modrou turistickou, která je shodná s cyklotrasou 6113. Takže doleva a po cyklo 6113 dojedeme do Masarykova údolí k Šancím. Zde na mostě již to známe, takže doprava a s cyklo 6113 a už i 461 objíždíme přehradní nádrž zprava ke hrázi a dále až k hlavní cestě. Tady použijeme opět cyklostezku až do centra Ostravice, pak přes most a za mostem vlevo podél říčky Ostravice po 46, 59, 6007 až k chatkám.